Zakłady bukmacherskie – aktualna sytuacja na polskim rynku zakładów bukmacherskich

Jeśli na poważnie interesujesz się zakładami bukmacherskimi, na pewno wiesz, jaką rewolucję niedawno przeszły. W skrócie – nowa ustawa hazardowa, zniknięcie nielegalnych podmiotów, wyjście z cienia tych licencjonowanych, a niedługo później nowi bukmacherzy. Z tym wszystkim przyszło się zmierzyć dostawcom zakładów wzajemnych i korzystającym z nich. Teraz, kiedy już emocje opadły, sprawdźmy czy wyszło to wszystko graczom na plus i czy mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość.

 

Rewolucja w polskich zakładach bukmacherskich z perspektywy czasu

Ponad rok temu w życie weszły postanowienia nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 2009 roku. Oznaczało to znaczące zmiany, zarówno dla bukmacherów, jak i obstawiających. Nowe zapisy prawne spotkały się ze sporym sprzeciwem, jednak już teraz, z perspektywy czasu, możemy się pokusić o obiektywny bilans zysków i strat.

W tym celu weźmy pod uwagę: ofertę na zakłady bukmacherskie, bonusy i promocje, kwestię podatku i wybór bukmacherów.

Polscy gracze śledzą i obstawiają międzynarodowe rozgrywki na skalę światową, takie jak Liga Mistrzów, ale również interesują się na przykład żużlem, który w Polsce cieszy się sporym zainteresowaniem. U bukmacherów z polską licencją spokojnie można znaleźć ofertę na i na najbardziej popularne spotkania na świecie, jak i na te, które wzbudzają zainteresowanie głównie w naszym kraju. Inaczej było w przypadku operatorów nieposiadających stosownego zezwolenia, nadawanego przez MF. Były to duże firmy, działające w różnych krajach, a Polska nie była priorytetem, dlatego oferta nie była sprofilowana pod polskiego klienta. Skutek? Gracz z Polski nie mógł znaleźć tam tego, czego szukał.

Bonusy i promocje, czyli to, co gracze lubią najbardziej. Często nawet przez pryzmat bonusów i promocji oceniają atrakcyjność bukmachera. Zachęcamy do szerszego patrzenia na firmy bukmacherskie, ale skupmy się na dodatkach, jakie można otrzymać, najpierw będąc nowym klientem. W pakietach na start zazwyczaj powtarzają się te same elementy, a są to: freebet oraz bonus od depozytu. Pierwszy z nich przeważnie oscyluje wokół 20 PLN, drugi natomiast potrafi być nawet 50 razy większy! Następnie, awansując już na stałego klienta, można korzystać między innymi z promocji przypisanych określonym wydarzeniom sportowym czy też cieszyć się przynależnością do klubu VIP.

Ach ten podatek… niejednemu graczowi 12% od stawki śni się po nocach. A właściwie śniło – teraz to już nie jest taki problem, jak wydawało się na samym początku, tuż po wejściu nowych zapisów prawnych. Teraz legalni bukmacherzy robią wszystko, aby zadowolić swoich klientów. Przykładów nie trzeba szukać daleko – Totolotek. Bukmacher ten oferuje promocję Gram Grubo, dzięki której można w piątki obstawiać bez podatku, a co za tym idzie, wygrane są wyższe.

Zakłady bukmacherskie w Totolotek - oferta

Przed nową ustawą hazardową gracze doceniali zagranicznych operatorów za brak podatku, ale również cieszyli się, że mieli tak duży wybór, mogli przebierać w kilkudziesięciu firmach. Po zmianach na rynku zostało siedmiu bukmacherów internetowych – spora redukcja. Warto jednak tutaj przyjrzeć się dokładnie firmom, które zostały na polskiej scenie bukmacherskiej i można dojść do wniosku, że za stoi za nimi jakość, której wcześniej nie było. Co więcej, nikt nie powiedział, że lista legalnych bukmacherów to lista zamknięta. Z biegiem czasu będą się pojawiać nowe opcje.

 

Duchy przeszłości wracają na polską scenę zakładów bukmacherskich?

Odnośnie wydłużania się listy legalnych zakładów bukmacherskich – można od niedawna usłyszeć plotki, jakoby nielicencjonowani operatorzy mieli powrócić do Polski. O oficjalnym, zgodnym z prawem powrotem oczywiście nie ma mowy. O każdym nowym podmiocie z licencją można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów. Obecnie pozwolenie na oferowanie zakładów wzajemnych online posiadają:

  • Fortuna
  • Totolotek
  • LV BET
  • ForBET
  • STS
  • Milenium
  • ETOTO
  • TOTALbet
  • Cherry Online

Jeśli trafisz w Internecie na bukmachera, który nie został wyżej wymieniony, prawdopodobnie to nielegalna w Polsce firma, a za korzystanie z jej usług grożą kary finansowe.

Zakłady bukmacherskie bez licencji

 

Co czeka obstawiających zakłady bukmacherskie w najbliższym czasie?

Jak wspomnieliśmy, lista legalnych bukmacherów nie jest listą zamkniętą, na co dowody mamy już teraz. Całkiem niedawno do grona dozwolonych operatorów dołączyli: Superbet, TOTALbet oraz Cherry Online.

TOTALbet Zakłady Bukmacherskie to nowa firma, nie tylko w Polsce, ale w ogóle. Należy do Grupy ZPR Media, a więc grupy zrzeszającej podmioty kojarzące się z rozrywką, takie jak Super Express czy Radio ESKA. Można więc przypuszczać, że i u bukmachera nie zabraknie rozrywkowego akcentu. TOTALbet rozpoczął swoją działalność podczas mundialu 2018, czyli można już u niego obstawiać. Co w skrócie oferuje ten bukmacher?

Zakłady bukmacherskie TOTALbet

Na start oczywiście pakiet powitalny, zawierający freebet oraz bonus od depozytu. Kwoty powinny zadowolić zainteresowanych, nieco gorzej może być z warunkami obrotu – są dość wygórowane w porównaniu z innymi operatorami.

Oferta jest bogata, zawiera wiele dyscyplin, w tym zakłady bukmacherskie na żywo i zakłady na e-sporty. Zauważalny jest jednak brak sportów wirtualnych – TOTALbet zaznacza jednak, że jest to chwilowe i niebawem będzie taka opcja dostępna również u niego.

Niedociągnięcia są zrozumiałe, bukmacher dopiero zaczyna. Sprawdźmy, czy jest za co go pochwalić już teraz.

Na pewno aplikacja mobilna. Pewnie będzie jeszcze udoskonalana, ale warto docenić, że TOTALbet wszedł na rynek posiadając to udogodnienie. Jeszcze niedawno nie każdy bukmacher, nawet działający od kilku miesięcy, posiadał swoją aplikację na telefony komórkowe. Oprócz tego, konto tymczasowe, niedostępne nigdzie indziej – rejestracja jest znacznie uproszczona, zajmuje minimalną ilość czasu. W kwestii udogodnień, jeszcze Real Cashout, którym pragnie się wyróżnić. To znana opcja, jednak tutaj jest na wyjątkowo wysokim poziomie – można z niej korzystać przed rozgrywkami, w ich trakcie, a do tego nie wymaga zbędnych formalności.

Cherry Online to najnowsza nowość. Za tą nową marką kryje się duża szwedzka firma Cherry AB, działająca od 1963 roku w branży gier. Od razu możemy więc wnioskować, że działania tego operatora będą przemyślane i kierowane przez doświadczonych specjalistów. Zapowiada się więc, że polscy gracze zyskają dostęp do wysokiej jakości usług w zakresie zakładów bukmacherskich. Temat tego podmiotu wciąż owiany jest tajemnicą, ale mamy nadzieję, że już niebawem dowiemy się więcej.

O Superbet wspominamy na końcu, ponieważ dysponuje tylko licencją na oferowanie usług stacjonarnie, a nie w każdym mieście jest jego punkt, a więc nie każdy kibic będzie zainteresowany jego zakładami bukmacherskimi. To rumuński bukmacher, który postanowił zadomowić się również w Polsce. Decyzja taka jest następstwem licznych sukcesów odniesionych na rodzimym rynku zakładów bukmacherskich. W dzisiejszych czasach Internet jest potęgą, więc w przypadku Superbet możemy przede wszystkim spodziewać się kolejnego, oczywistego kroku, a więc zdobycia licencji na działalność online, która otworzy zarówno przed firmą, jak i przed jej klientami wiele możliwości.