Zakłady bukmacherskie i systemy – czy warto grać?

Zakłady bukmacherskie i systemy to terminy, które dla wielu początkujących graczy mogą być niemal czarną magią. Jednak gdy bliżej przyjrzeć się temu sposobowi grania, to okazuje się, że nie ma w tym nic bardziej skomplikowanego. Z pewnością w zakładach bukmacherskich systemy mogą pomóc w wygrywaniu tak zwanych tasiemek, jednak nie każdy je gra. W związku z tym można zadać pytanie – czy warto?

 

Zakłady bukmacherskie i systemy – o co chodzi?

Zakłady bukmacherskie pozwalają tworzyć systemy w obrębie kuponu. Z pewnością każdy wie, na czym polega granie typów w formie singiel czy łączenie ich w akumulacje, więc tego nie trzeba tłumaczyć. Jak najprościej można opisać systemy w zakładach bukmacherskich? To jakby kilka kuponów znalazło się na jednym. Równie dobrze grając przykładowo system bukmacherski dwa z trzech, można mieć nawet siedem pojedynczych kuponów, ale po co robić sobie bałagan. Taki styl grania jest raczej przeznaczony dla osób, które lubią w danym dniu obstawić wiele pozycji na kuponie, a mogą to tak naprawdę umieścić  w jednym zakładzie. Chociaż oczywiście nikt nie zabroni zrobić systemu z tylko dwóch pozycji. Jakby w praktyce to wyglądało i co by oznaczało?

System w zakładach bukmacherskichJak widać na powyższym przykładzie, w praktyce oznacza to granie trzech osobnych kuponów. Systemy w zakładach bukmacherskich tak naprawdę mają pomóc zwiększyć szansę na wygraną. Trudno to może zrozumieć na podstawie tylko dwóch pozycji, ale w dalszej części tekstu analizując bardziej skomplikowane kombinacje będzie to widać. Do każdej z dwóch grup przypisaliśmy po zaledwie jednym zdarzeniu. Kluczowe w zakładach bukmacherskich przy systemach jest stawkowanie. W przytoczonym przykładzie nie do końca jest to zrobione dobrze. Tym bardziej rzuca się to w oczy przy graniu niskich kursów. Z dwóch zdarzeń zostały utworzone dwa kupony – po singlu oraz jeden łączący obie grupy. W sumie stawka wynosi 30 PLN, jednak jest równo rozdzielona na każdą kombinację. W tym wypadku zakładu bukmacherskiego, system nie ma jednak sensu. Chociaż z drugiej strony może zmniejszać ryzyko. Dlaczego? Przy trafieniu jednej pozycji gracz wychodzi na minus. Wyłącznie trafienie obu grup da profit – obliczając na widocznym przykładzie będzie to na czysto 27,47 PLN. Jednak gdybyśmy zagrali normalny kupon typu dubel bez użycia w zakładach bukmacherskich systemów, wyciągnęlibyśmy 49,73 PLN. Różnica jest znaczna, więc dlaczego mimo to w tym przypadku pisałem, że z drugiej strony może to mieć sens? Grając prosty kupon wygramy więcej przy 100% skuteczności i tak będzie zawsze w zakładach bukmacherskich w porównaniu do systemów. Jednak trafiając tylko jeden mecz użytkownik przegrywa całą sumę, a przy użyciu kombinacji jego strata będzie mniejsza.

 

Zakłady bukmacherskie i system z trzema grupami

Przedstawiłem powyżej przykład w zakładach bukmacherskich, jak wygląda najprostszy system. Jednak gracze najczęściej decydują się na obstawianie kombinacji z trzema grupami. W praktyce rozbija to kupon na siedem osobnych zakładów. Gracz nie ma obowiązku grać każdej kombinacji, ponieważ może na przykład na single przeznaczyć 0 PLN. Jednak zakładając typowanie każdej możliwości otrzymujemy trzy pojedyncze zakłady, trzy duble oraz jeden kupon KOMBI złożony z trzech grup. Zakłady bukmacherskie na jakikolwiek system pozwalają pomylić się w swoim typowaniu, a mimo to gracz zgarnie wygraną. Jednak oczywiście przy dwóch błędach zazwyczaj zwrot będzie mniejszy niż zainwestowana kwota. Teoretycznie istnieje możliwość wyjścia na plus przy bardzo wysokim kursie i odpowiednim stawkowaniu. Przeanalizujmy kupon w zakładach bukmacherskich z systemem na przykładzie trzech pozycji, każda w osobnej grupie.

Zakłady bukmacherskie - system na trzy gupyPowyższe kombinacje zostały zagrane za sumę 50 PLN. W związku z tym widać, że trafiając dwie z trzech pozycji, gracz wyjdzie praktycznie na tak zwane zero. Trafiając wszystkie zdarzenia, profit wyniesie na czysto niemal 100 PLN. Na tym przykładzie dobrze widać jeden z powodów, dla których użytkownik decyduje się w zakładach bukmacherskich na system. Granie w taki sposób jest bezpieczniejsze. Z jednej strony pozwala na brak strat przy tak słynnym powiedzeniu „znowu nie weszła jedna pozycja”. Jednak ma swoją wadę w fakcie, że potencjalna wygrana jest mniejsza, niżeli zagralibyśmy ten sam kupon za tę stawkę jako prosty zakład. To już decyzja gracza czy chce podjąć większe ryzyko, czy obstawiać bezpieczniej.

 

Zakłady bukmacherskie i systemy z dużymi grupami

Dotychczas przykłady na zakłady bukmacherskie  z użyciem systemów były przedstawione na jednej pozycji w grupie. Jednak jak sama nazwa wskazuje, każda kombinacja może zawierać zdecydowanie więcej pozycji. Z pewnością wielu graczy decyduje się właśnie na taki wariant. W przypadku takiego grania można znaleźć inne atuty dla użytkownika. Jak prędzej było wspomniane – nie jest wymagane granie i stawkowanie każdej kombinacji. Wyobraźmy sobie sytuację, że gracz normalnie wysyła trzy kupony w jednym dniu po kursach pozwalających na co najmniej podwojenie włożonej sumy. Dwa razy double i raz triple – w zakładach bukmacherskich z systemem wszystko może umieścić na jednym kuponie. Dodatkowo przykładowo użytkownik rezygnuje z tworzenia kombinacji AB, BC czy AC i dokłada jedynie 10 PLN na ABC, czyli w praktyce jedna taśma stworzona z wszystkich pozycji na pozostałych kuponach. Efekt? Przy trafieniu wszystkich kuponów wzbogaci się o kumulację złożoną z wszystkich kombinacji.

Zakłady bukmacherskie - system z trzech grupJak widać, same kupony dają podwojenie stawki 10 PLN. Jednak trafienie wszystkich pozycji gwarantuje już wygraną na poziomie prawie 250 PLN. Oczywiście ilość dokładanych zdarzeń do kombinacji może być jeszcze większa. Tworzenie kolejnych grup także jest dozwolone. Można również grać wyłącznie na trafienie jednej kombinacji. Skrajnym przypadkiem w zakładach bukmacherski może być system jeden z ośmiu, który oznacza, że wystarczy trafić jedną z tak wielu grup, aby mieć wygraną. Jednak naturalnie będzie to niska suma, więc nikt w taki sposób nie obstawia, bo to się nie opłaca. Jedynie wysokie kursy, jak na przykład remisy w NBA, mają sens przy obstawianiu tego typu kombinacji jak jeden z ośmiu.

 

Zakłady bukmacherskie i atuty grania systemami

Zakłady bukmacherskie i systemy nie będą dla każdego. Takie granie ma swoje atuty, jednak to indywidualna kwestia gracza jak woli obstawiać. Tak samo, jak jedni lubią grać wyłącznie maksymalnie trzy zdarzenia na kuponie, a inni co najmniej cztery, tak będą zwolennicy systemów jak i przeciwnicy. Co odróżnia granie w zakładach bukmacherskich systemem od prostych kuponów? Z pewnością większe bezpieczeństwo, ponieważ przy braku 100% skuteczności również można odnieść mały profit lub stratę, ale mniejszą niż normalnie. Każdy kij ma dwa końce, a tutaj z drugiej strony brak podjęcia ryzyka skutkuje mniejszą wygraną za włożoną stawkę w przypadku trafienia wszystkich pozycji, niż miałoby to miejsce przy prostym zakładzie. Gracze obstawiający wiele kuponów mogą stosować również systemy dla porządku w swoich zakładach.

Jakkolwiek zakłady bukmacherskie i systemy by nie brzmiały, to zawsze trzeba pamiętać o zagrożeniach płynących z hazardu. Na początek warto przypomnieć, że w myśl ustawy hazardowej na terenie Polski można korzystać wyłącznie z legalnych bukmacherów, czyli mających licencję od Ministerstwa Finansów. Za obstawianie w zagranicznych zakładach sportowych grozi kara w postaci grzywnej, pozbawienia wolności albo obu łącznie. Na dzień dzisiejszy zakłady bukmacherskie, które działają legalnie w kraju nad Wisłą w Internecie to Fortuna, STS, Totolotek, Milenium, LV BET, E-TOTO, forBET, Cherry Online i Totalbet.

Korzystanie z nielegalnych zakładów wiąże się ze wspomnianą karą prawną, jednak trzeba pamiętać, ze bukmacherka niesie także inne zagrożenia. Uprawianie hazardu może wymknąć się spod kontroli, a osoby obstawiające mogą się uzależnić. Może to doprowadzić do problemów ze zdrowiem, rodziną, pracą czy zadłużeniem się. Nie można traktować zakładów sportowych jako sposobu na zarobek czy ucieczki od życiowych problemów. W związku z tym należy pamiętać, aby nigdy na zakłady bukmacherskie nie pożyczać pieniędzy i nie starać się odegrać przegranych. Gracze powinni obstawiać za środki przeznaczone wyłącznie na rozrywkę.