Esport, czyli gry elektroniczne na stałe wpisały się do zakładów bukmacherskich. W poniższym poradniku nakreślimy czym one są, jak je obstawiać i gdzie najlepiej to robić.

Zakłady bukmacherskie esport

W zakładach bukmacherskich dominują oferty na tradycyjne sporty jak piłka nożna, tenis, koszykówka czy hokej. Od pewnego czasu, wraz z rozwojem gier komputerowych, do rynku bukmacherskie prężnie wskoczyły także esporty. Czym one są?

Esport to sport elektroniczny, czyli rywalizacja użytkowników grających w gry komputerowe. Rozgrywka komputerowa stała się bardzo popularna (szczególnie wśród młodych ludzi) co zaowocowało kontraktami sponsorskimi, a więc dużymi pieniędzmi. Popularyzacja esportów poszła na tyle daleko, że i bukmacherzy nie mogli jej zignorować. Zakłady bukmacherskie postanowiły dodać do swojej oferty esports.

Najpopularniejszymi sportami elektronicznymi do obstawiania są:

 • CS: GO (Counter-Strike: Global Offensive) – najpopularniejsza gra typu FPS, strzelanka
 • LoL (League of Legends) – liga legend, gra typu online battle multiplayer arena. Pojedynek 5vs5 graczy
 • Dota 2 – ten sam typ gry co LoL
 • Starcraft 2 – strategiczna gra 1vs1 bądź 2vs2

Do mniej popularnych gier, ale także dostępnych u niektórych bukmacherów należą:

 • Warcraft 3 – gra strategiczna jak Starcraft, ale w innym świecie (uniwersum, tematyce)
 • Overwatch – strzelanka typu multiplayer
 • Heroes of the Storm – podobne zasady co LoL i Dota 2

Dlaczego nie ma tu Fify ani NBA? Odpowiedź jest banalnie prosta: w obu grach występuje zbyt duży poziom losowości. Na mecze za duży wpływ ma sam mechanizm gry, użytkownik nie odpowiada w 100% za przebieg rozgrywki. W wyżej wymienionych grach, a szczególnie CS: GO, LoL i Dota 2, decyduje gracz. To jego umiejętności decydują o wyniku starcia, dlatego bukmacherzy zdecydowali się dodać je do ofert. Pomimo ogromnej popularności Fify i NBA nie można ich zaliczyć do w pełni usportowionych gier, ponieważ silniki tych tytułów nie pozwalają na odpowiednie zbalansowanie poziomu do rozgrywki.

Jak obstawiać CS: GO

Counter-Strike: Global Offensive to strzelanka typu multiplayer, w której naprzeciwko sobie stają dwie drużyny złożone z pięciu graczy. Celem głównym jest wyeliminowania ekipy przeciwnej, ale zwycięstwo można odnieść także poprzez zdetonowanie bomby (terroryści), bądź jej rozbrojenie (antyterroryści). Rozgrywki toczą się na kilku mapach, z reguły wygrywa drużyna, która odniesie zwycięstwo na dwóch z trzech map. Mapę wygrywa drużyna, która skompletuje 16 z 30 rund. Każda z drużyn może rozegrać po 15 rund po jednej ze stron (terroryści – antyterroryści). Istnieją mapy, które teoretycznie faworyzują jedną ze stron, to znaczy: na niektórych polach do gry łatwiej gra się terrorystami, a na innych antyterrorystami.

Żeby dobrze obstawiać CS: GO trzeba przede wszystkim dobrze poznać jego zasady. Krótko omówione reguły powyżej, powinny stanowić asumpt do głębszego poznania tego esportu. Nie każdy ma oczywiście czas pograć w grę, żeby ją zrozumieć, ale polecalibyśmy chociaż kilka godzin rozrywki dla lepszego typowania. W ramach tego esportu możemy obstawiać różne rodzaju zakładów:

 • Handicapy na ilość rund
 • Pierwszy kill (zabójstwo)
 • Wygrana z handicapem

W Counter-Strike: Global Offensive mamy do czynienia z turniejami różnej rangi. Najbardziej polecamy obstawianie tych prestiżowych, ponieważ nie ma tam możliwości ustawek czy braku motywacji zawodników. Do najlepszych turniejów w CS: GO zaliczamy:

 • DreamHack
 • ESL
 • StarSeries
 • Turnieje z cyklu Major (coś jak Wielkie Szlemy w tenisie)

Warto dodać, że jako Polacy możemy poszczycić się jednym z najlepszych zespołów na świecie w CS: GO. Najpopularniejszym graczem tego esportu jest Jarosław „Pasha” Jarząbkowski, który reprezentuje barwy Virtus.pro i jest twarzą MediaMarkt w Rosji. Pasha to prawdziwa ikona esportów.

Obstawianie LoL-a w esport

League of Legends, czyli Liga Legend to gra polegająca na rywalizacji dwóch drużyn (5vs5) o to, która z nich pierwsza zniszczy bazę przeciwnika (Nexusa). Rozgrywka toczy się na trzech liniach bitewnych, każdy z graczy wybiera swoją postać (o różnych przeznaczeniach: suport, killer etc.). Najlepiej grającą nacją w LoL-a są Azjaci. W krajach tamtego kontynentu esports urosły do rangi zwykłych sportów alb nawet je przerosły. Profesjonalni gracze są tam popularnymi ikonami, które zarabiają duże pieniądze. Nagrody w turniejach gier komputerowych sięgają kilkunastu milionów dolarów. Stąd możemy być pewni, że ustawki są rzadko spotykane.

Co możemy obstawiać w ramach LoL-a:

 • Zwycięzca meczu
 • Pierwszy kill
 • Pierwszy zabity smok (znajdują się na mapie, neutralne stworzenia)
 • Kto pierwszy zniszczy wieżę
 • Kto pierwszy zabije Barona (neutralny stwór na mapie)
 • Kto pierwszy zniszczy inhibitor (budynki chroniące Nexusa)
 • Liczba zabitych Baronów
 • Największy multi-kill (ilość zabitych przeciwników w jednej akcji)

Jak widać, wybór dodatkowych zdarzeń w omawianym esporcie jest ogromny, gracze nie mogą więc narzekać na nudę i jest z czego wybierać. Przed obstawianiem LoL-a trzeba przystąpić do standardowej analizy formy, H2H i innych statystyk drużyn. Można też wgłębić się w taktyki jakie stosują ekipy i typować zdarzenia dodatkowe jak zabicie Barona czy liczbę zabitych Baronów.

Które zakłady bukmacherskie do esports?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z ośmiu legalnych bukmacherów w Polsce oferuje zakłady na esports. Przed wyborem bukmachera na esport na pewno należy zwrócić uwagę na to jakie proponuje kursy i ile zdarzeń dodatkowych wystawia. Niektórzy operatorzy mogą też różnić się pod kątem różnych gier komputerowych. Jeden może zaproponować lepszą ofertę na LoL-a, a drugi na CS: GO. Sami musimy wybrać, który esport będziemy obstawiać częściej, i w którym lepiej się czujemy. Zakłady bukmacherskie proponują czasami specjalne bonusy dla obstawiających esports. Firmom także zależy na promocję nowej formy zakładów, ponieważ ściągnie to nowych klientów – fanów gier komputerowych, którzy wcześniej nie obstawiali.

Czy na esportach da się zarobić?

Da się, jak na każdym innym zakładzie. Trzeba to jednak traktować z dużym dystansem, ponieważ wciąż jest to młoda dziedzina w zakładach bukmacherskich i brakuje typerów ze specjalistyczną wiedzą.

Należy uważać na grupy na Facebooku, które proponuję płatne typy, bo w większości są to naciągacze, bazujący na ludzkiej naiwności i chęci szybkiego zarobku. Na chwilę obecną proponujemy traktowanie esportów jako dobrej zabawy i urozmaicenia klasycznego obstawiania. Nabywanie doświadczenia w typowaniu esports potrwa, może rok, może dwa. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o ustabilizowanym rynku esportów w zakładach bukmacherskich.

Esport to nie sporty wirtualne

Esports są często mylone ze sportami wirtualnymi. Różnica jest jednak diametralna. W esportach biorą udział prawdziwi gracze, to oni decydują o przebiegu spotkania – czynnik ludzki. Sporty Wirtualne to symulowana komputerowo rozgrywka, w której występuje ogromna losowość. Nie ma tu mowy o analizach czy taktycznym przygotowaniu do spotkania.

Trzeba pamiętać, że sporty elektroniczne niosą ze sobą zagrożenie uzależnienia tak, jak każde inne zakłady sportowe. Zakłady bukmacherskie należy przede wszystkim traktować z należytym dystansem i nigdy nie wliczać wygranych do budżetu domowego.